Nedostatok kamionistov naruší zásobovanie pred Vianocami, varujú maloobchodníci. Narušenie zásobovania pred Vianocami je vo veľkej Británii neodvratné.

Výrazné narušenie zásobovania pred Vianocami je vo veľkej Británii neodvratné, ak sa v najbližších desiatich dňoch nenájde viac vodičov nákladných áut, varovalo Združenie britských maloobchodníkov (BRC). Tvrdé hodnotenie situácie zverejnilo v čase, keď britská vláda má rokovať o riešení nedostatku vodičov kamiónov. Informuje o tom portál news.sky.com.

K nedostatku kvalifikovaných vodičov v Británii viedlo viacero faktorov, vrátane brexitu a pandémie. Firmy preto naliehajú na to, aby sa profesia vodičov z hľadiska imigrácie zaradila medzi kvalifikované povolania. „V súčasnosti Spojenému kráľovstvu chýba približne 90-tisíc vodičov kamiónov a budú to spotrebitelia, kto bude nakoniec znášať dôsledky,“ povedal Andrew Opie z BRC.

„Ak sa riešenie nenájde v najbližších desiatich dňoch, neodvratne zažijeme významné narušenia pred Vianocami,“ dodal Opie. „Teraz musí svoju rolu zohrať vláda vydaním dočasných pracovných víz, ktoré umožnia, že vodiči zo zahraničia udržia naše dodávateľské reťazce v chode,“ vyhlásil.

(sita)