Puigdemont musí byť postavený pred súd, uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez.

„Je jasné, že Carlesa Puigdemonta treba postaviť pred spravodlivý súd pre jeho zapojenie do neúspešného pokusu o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017, po ktorom je hľadaný v Španielsku,“ povedal Sánchez podľa agentúry AFP na tlačovej konferencii.

Puigdemonta zadržali vo štvrtok v meste Alghero na Sardínii. Puigdemontov právny zástupca Gonzalo Boye na Twitteri napísal, že jeho klienta „zadržali po príchode na Sardíniu, kam pricestoval ako poslanec Európskeho parlamentu“ základe zatykača vydaného v októbri 2019. Puigdemont by sa mal postaviť pred taliansky súd, ktorý rozhodne, či ho prepustí na slobodu alebo vydá do Španielska.
Podľa Sáncheza jeho vláda rešpektuje všetky súdne konania začaté v Španielsku, v Európe, alebo v tomto prípade v Taliansku, a bude rešpektovať všetky rozhodnutia súdov, ktoré môžu byť v prípade katalánskeho expremiéra prijaté.

Predseda katalánskej regionálnej vlády Pere Aragonés v piatok podľa AFP kritizoval Puigdemontovo zadržanie a vyzval na jeho okamžité prepustenie. Dodal, že odcestuje do Talianska, aby mohol „stáť po boku“ katalánskeho expremiéra.

Na Puigdemonta a dvoch ďalších europoslancov žijúcich v exile je v Španielsku vydaný zatykač pre podnecovanie k vzbure. Tohto skutku sa mali dopustiť v súvislosti s neúspešným pokusom o vyhlásenie nezávislosti Katalánska, keď zorganizovali referendum, ktoré však bolo podľa Madridu protiústavné.
Európsky parlament Puigdemonta a dvoch ďalších europoslancov podporujúcich nezávislosť Katalánska – Antoniho Comína a Claru Ponsatíovú – v marci zbavil imunity, ktorou disponovali od roku 2019. Toto rozhodnutie následne potvrdil koncom júla i Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu.

Koncom júna vláda v Madride udelila milosť deviatim katalánskym separatistickým lídrom, ktorí boli medzi 12 osobami odsúdenými za účasť na organizácii nezákonného referenda a následného vyhlásenia nezávislosti.

(tasr)