Protestujúci v Poľsku upozorňujú, že systému zdravotnej starostlivosti hrozí kolaps. Krajina čelí pandémii ochorenia COVID-19 s omnoho menším počtom lekárov a sestier ako väčšina krajín EÚ.

Zdravotné sestry, lekári, šoféri sanitiek i ďalší zdravotnícki pracovníci v Poľsku naliehavo vyzvali premiéra Mateusza Morawieckeho a ostatných kompetentných na vykonanie významných reforiem v systéme zdravotnej starostlivosti.

Podľa protestujúcich i pod vplyvom pandémie koronavírusu hrozí spomenutému systému kolaps. „Pandémia nám ukázala, aký zlý je systém zdravotnej starostlivosti. Toto je posledná šanca urobiť niečo, kým nebude neskoro. Krízu, ktorá príde o päť alebo desať rokov, už nedokážeme odvrátiť,“ uviedol hovorca protestného hnutia Gilbert Kolbe, ktorý pracuje ako zdravotný brat.

Poľsko čelí pandémii ochorenia COVID-19 s omnoho menším počtom lekárov a sestier ako väčšina krajín Európskej únie. Podľa štatistík Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) má Poľsko najnižší počet lekárov na počet obyvateľov – iba 2,4 na 1000 ľudí v porovnaní so 4,5 v Nemecku. Poľsko má taktiež iba 5 zdravotných sestier na 1000 obyvateľov, pričom priemer EÚ je osem a napríklad spomenuté Nemecko má 14 sestier na tisíc občanov.

Podľa Kolbeho v Poľsku ročne ukončí štúdium ošetrovateľstva v priemere 5500 ľudí, ale len asi 2500 ľudí začne pracovať vo verejnom systéme. Mnohí odchádzajú za lepšie platenou prácou do západnej Európy.

Premiér Morawiecki uprostred tlaku protestujúcich oznámil, že tento rok vyčlenia na platy a vzdelávanie v zdravotníctve ďalšiu miliardu zlotých (asi 217 miliónov eur). Minister zdravotníctva Adam Niedzielski navyše súhlasil s tým, že zdravotníkom zaplatí viac. Skupina organizujúca protesty napriek tomu uviedla, že zvyšok zdravotníckej komunity nebol spokojný, čo znamená, že sa plánujú ďalšie rozhovory medzi vládou a protestujúcimi.

(sita)