V San Maríne sa v nedeľu bude konať referendum za legalizovanie interrupcie v prvých 12 týždňoch tehotenstva. San Maríno je totiž jednou z posledných európskych krajín, v ktorých sú interrupcie zakázané za akýchkoľvek okolností, informovala v piatok agentúra AP.

San Maríno je jednou z najstarších republík sveta. Ide pritom o malý mestský štát, v ktorom žije približne 33.000 ľudí. Interrupcie sú tam zakázané od roku 1865, píše AP. Ženy chodia preto na tento zákrok do susedného Talianska, v ktorom sú interrupcie legálne od roku 1978.

V referende sa bude hlasovať o zrušení zákazu interrupcií a ich legalizácii v prvých 12 týždňoch tehotenstva, prípadne aj neskôr, ak tehotenstvo ohrozuje život matky alebo je jej psychické či fyzické zdravie v ohrození v dôsledku poškodenia plodu.

Referendum v San Maríne vyhlásili po tom, ako približne 3000 Sanmarínčanov podpísalo petíciu za jeho vyhlásenie. Približne 65 percent signatárov petície sú pritom ženy, uviedla Karen Pruccoliová, ktorá túto kampaň vedie.

„Požiadali sme politickú sféru, aby vytvorila zákon (o legalizácii interrupcií). Keď sme si však uvedomili, že politická sféra takýto zákon neschváli, rozhodli sme sa pre referendum,“ uviedla Pruccoliová, podľa ktorej San Maríno nemôže mať zákon starý 150 rokov.

Agentúra AP pripomína, že v tejto súvislosti sa v San Maríne nerobili prieskumy verejnej mienky. Avšak ak občania v referende zahlasujú za zrušenie zákazu interrupcií, sanmarínsky parlament ich bude musieť schváliť.

San Maríno postupovalo pomerne pomaly pri prijímaní práv pre ženy, píše AP. Právo voliť tam ženy totiž dostali až v roku 1960 a v roku 1982 prebehlo referendum za zrušenie zákona, podľa ktorého žena prišla o sanmarínske občianstvo v prípade, ak sa vydala za cudzinca.

(tasr)