Odvolávanie Mikulca splnilo účel, povedal Fico. Minister vnútra nemá podľa neho podporu celej vládnej koalície, pretože klub Sme rodina sa zdržal hlasovania pri návrhu Smeru-SD na odvolanie ministra vnútra.

Šéf Smeru-SD uviedol, že v koalícii neboli schopní reagovať na obvinenia Smeru-SD, že minister Mikulec je skorumpovaný alebo že Národná kriminálna agentúra manipulovala trestné konania. „Prečítal nejaké vystúpenie, ktorému mu napísal úradník ministerstva vnútra a ktoré nemalo ani hlavu ani pätu,“ poznamenal Fico.

Ako ďalej povedal, malo význam byť trpezlivý a dôsledný, lebo Smer-SD štyrikrát musel požiadať o zvolanie mimoriadnej schôdze o Mikulcovi. Na adresu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) Fico povedal, že nemal ani odvahu vystúpiť v pléne parlamentu.

Schôdza o odvolávaní Mikulca bola vo štvrtok 23. septembra prerušená, aj keď si poslanci odhlasovali, že budú pokračovať večer po 19:00. Poslanci Smeru však odišli z rokovacej sály, prihlášky do rozpravy tak všetkým prepadli a bod o Mikulcovi sa ukončil. „Porušili rokovací poriadok, lebo vedeli, že nemajú čo povedať na obvinenia, ktoré majú závažný charakter,“ tvrdil dnes Fico. Predstavitelia koalície hovorili, že rokovací poriadok neporušili.

Fico avizoval, že ďalší týždeň v parlamente bude v znamení „chlebových tém“, kedy sa má rokovať o cenách energií. Smer-SD avizoval tiež schôdze k cenám potravín, stabilizácii verejných financií a najnovšie poslanci okolo nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu spolu so Smerom-SD chcú na schôdzi parlamentu hovoriť o pandémii a očkovaní.

(sita)