Z ochorenia covid-19 sa naozaj môže stať ľahké sezónne „nachladnutie“, ak sme všetci kompletne zaočkovaní, píše epidemiológ Martin Pavelka v denníku Sme v článku „Ako bude vyzerať svet, kde covid je len chripočka“.

Pre vysoko zaočkované regióny sa pandémia skutočne skončila a nový koronavírus je v nich zredukovaný na bežný patogén, s ktorým sa dá žiť. Naopak, nízko zaočkované regióny budú s pandémiou covid-19 zápasiť ešte niekoľko rokov a každý nový variant sa nimi preženie ako veterná smršť, tvrdí Martin Pavelka.

„Dlhodobú budúcnosť epidémie covid-19 vidím v pravidelných booster dávkach. Čo sa týka aktuálnej témy tretej dávky, tak jednoznačne stojím na strane známeho amerického imunológa Anthoniho Fauciho a som za plošné podávanie tretej dávky všetkým, bez rozdielu veku, a to už šesť mesiacov po podaní druhej dávky. Na jednej zo svojich prednášok Fauci dokonca predniesol kacírsku tézu, že tretiu dávku nepovažuje za booster, ale za súčasť originálneho trojdávkového základného očkovania. Takmer rovnako postupujeme napríklad pri kliešťovej encefalitíde. Dáta z Izraela stoja pevne za treťou dávkou. V regiónoch, kde Izrael podal obyvateľom tretiu booster dávku, hospitalizácie začali klesať už na desiaty deň. Tu leží aj moja odpoveď na otázku, ako dlho bude trvať tretia vlna, aký charakter bude mať epidemická krivka a či príde aj štvrtá, piata a x-tá epidemická vlna. Všetko bude záležať na tom, ako ďaleko budeme vzdialení od kolektívnej imunity. Covid-19 bude endemickým ochorením. Predstavme si ho ako škriatka, ktorý sa schováva v štrbinách. Vždy, keď v populácii klesne imunita pod istú úroveň, tak sa vírusu naskytne nový, čerstvý rezervoár susceptibilných ľudí, ktorých môže nakaziť“, píše epidemiológ Martin Pavelka v denníku Sme.

(fan)