Na Sardínii zadržali bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta, ktorý utiekol zo Španielska po pokuse o vyhlásenie nezávislosti regiónu v roku 2017.

Jeho právnik Gonzalo Boye informoval, že ho zadržali, keď prišiel na taliansky ostrov, kde sa mal cez víkend zúčastniť na podujatí. Okolnosti za akých vzali Puigdemonta do väzby nie sú známe. Boye na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ho zadržali na základe európskeho zatykača z roku 2019, aj keď ho pozastavili.

Polícia na letisku v severnej Sardínii vo štvrtok v noci nezdvíhala telefón a polícia v meste Alghero zase uviedla, že o zadržaní katalánskeho politika nevedia, informuje agentúra AP.

Sardínske médiá tento týždeň informovali, že Puigdemont mal prísť v nedeľu na podujatie v Alghere a že ho pozvala sardínska proseparatistická skupina.

Puigdemontova kancelária vo vyhlásení uviedla, že cestoval z Bruselu do Alghera na folklórny festival a zadržali ho po príchode na ostrov. V piatok sa postaví pred súd v meste Sassari, ktorý rozhodne o tom, či ho prepustia.

Puigdemont žije v Belgicku a má aj kreslo v Európskom parlamente. Politik bojuje proti vydaniu do Španielska, kde ho spolu s ďalšími katalánskymi lídrami obvinili z protištátnej činnosti. V marci ho europarlament zbavil imunity.

Foto: TASR/AP

(sita)