Šéf slovenskej diplomacie Korčok potvrdil, že Slovensko má záujem o korektné vzťahy s Ruskom. V New Yorku sa stretol so svojim rezortným kolegom Sergejom Lavrovom.

Obaja ministri potvrdili konanie medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko – technickú spoluprácu a za dôležitú označili aj spoluprácu v oblasti energetiky. Korčok uviedol, že plynovod Nordstream II je už realitou, ale je potrebné sa vysporiadať aj s jeho dôsledkami pre energetickú bezpečnosť. „Musíme pritom objektívne vidieť, že Nordstream II znižuje význam Slovenska ako tranzitnej krajiny, cez ktorú prúdi ruský plyn do západnej Európy, a to aj s negatívnymi finančnými dopadmi na Slovensko,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.

Korčok označil rozhovor s Lavrovom za veľmi otvorený. Konštatoval počas neho aj to, že dochádza k zhoršovaniu vzťahov Európskej únie (EÚ) a Ruska od roku 2014, kedy došlo k anexii ukrajinského polostrova Krym. Slovenský minister vysvetlil, že zdôrazňovanie princípu suverenity a teritoriálnej integrity je životným záujmom Slovenska. „Tento princíp zdôrazňujeme aj v súvislosti s Ukrajinou, ktorá je naším priamym susedom,“ uzavrel minister.

Korčok s Lavrovom sa dohodli na ďalšom pokračovaní politického dialógu a šéf ruskej diplomacie pozval slovenského ministra na návštevu Moskvy.

(sita)