Zelenskyj: Na Ukrajine končí oligarchická moc. Prijal sa zákon, ktorý zakazuje oligarchom podporovať politické strany, podieľať sa na privatizácii a núti ich zverejňovať príjmy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok privítal schválenie návrhu zákona o oligarchoch na Ukrajine a vyhlásil, že v krajine tak už nebude „oligarchická mocenská vetva“.

Zelenskyj vo svojom vyhlásení na sieti Telegram vysvetlil, že podľa jeho názoru na Ukrajine okrem zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci pôsobila aj oligarchická.
Podľa jeho vysvetlenia ide „o skupiny ľudí, ktorí si mysleli, že sú dôležitejší ako zákonodarcovia, úradníci alebo sudcovia“. Oligarchovia si „kupovali politický vplyv“ a „využívali politikov pre dosiahnutie svojich záujmov,“ dodal Zelenskyj.

Prijatím zákona o oligarchoch Ukrajina „získava historickú príležitosť na vybudovanie civilizovaných a čistých vzťahov medzi veľkým biznisom a štátom,“ konštatoval Zelenskyj, ktorý priznal, že prijatiu zákona predchádzalo „mnoho tlaku na poslancov, veľa intríg a dokonca aj vydierania“.

Návrh zákona „O prevencii hrozieb pre národnú bezpečnosť spojených s nadmerným vplyvom osôb s významným ekonomickým alebo politickým dosahom vo verejnom živote (oligarchov)“ bol ukrajinským parlamentnom definitívne prijatý vo štvrtok, a to v druhom čítaní. Podporilo ho 279 zo 450 poslancov, 54 poslancov bolo proti a 27 sa zdržalo.

Podľa zákona bude na Ukrajine vytvorený takzvaný register oligarchov.

Za oligarchov sa budú považovať občania, ktorí spĺňajú najmenej tri z týchto charakteristík: majú významný vplyv na politický a ekonomický život Ukrajiny; ovplyvňujú médiá; sú koncovými užívateľmi výhod spoločností, ktoré majú na trhu monopolné postavenie; a majú aktíva v hodnote viac než miliónkrát vyššej ako je životné minimum (okolo 83 miliónov dolárov).

Každá osoba, ktorá spĺňa status oligarchu, bude mať zakázané prispievať do rozpočtov politických strán, financovať akékoľvek politické kampane a zhromaždenia a podieľať sa – alebo byť oprávnenou osobou kupujúceho – na privatizácii hodnotou významného majetku. Oligarchovia budú tiež musieť podať vyhlásenie o príjmoch.

Hlasovanie o zákone o oligarchoch v parlamente nasledovalo po tom, čo v stredu došlo k pokusu o atentát na poradcu prezidenta Zelenského Serhija Šefira.
Zelenskyj označil útok za pokus o zastrašovanie a avizoval, že bude nasledovať tvrdá reakcia.

(tasr)