Le Drian a Blinken rokovali za zatvorenými dverami o francúzsko-americkej kríze. Vyriešenie diplomatickej krízy medzi Francúzskom a Spojenými štátmi v súvislosti so zrušeným kontraktom na nákup francúzskych ponoriek zo strany Austrálie si „žiada čas a konkrétne kroky“. Uviedol to francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian po štvrtkovom stretnutí so svojím americkým náprotivkom Antonym Blinkenom v New Yorku, informovala agentúra AFP.

Podľa šéfa francúzskej diplomacie stredajší telefonický rozhovor najvyšších predstaviteľov oboch krajín – Emmanuela Macrona a Joea Bidena – bol prvým krokom k obnove narušených vzťahov medzi Parížom a Washingtonom. Le Drian a Blinken sa stretli za zatvorenými dverami v priestoroch francúzskeho zastúpenia pri OSN. Ich rokovanie trvalo približne hodinu.

Francúzsky minister minulý týždeň označil kroky USA a Británie vedúce k zrušeniu zmluvy na nákup 12 francúzskych vojenských ponoriek v hodnote 31 miliárd eur zo strany Austrálie za „bodnutie do chrbta“. Le Drian a Blinken sa teraz podľa tlačového odboru francúzskeho ministerstva zahraničných vecí „dohodli na udržiavaní úzkeho kontaktu“ s cieľom „obnovenia dôvery“. Francúzske ministerstvo k tomu neuviedlo žiadne ďalšie podrobnosti.

Nový bezpečnostný pakt AUKUS medzi Austráliou, Britániou a USA zahŕňa vzájomnú výmenu spravodajských informácií. Predovšetkým však Austrália vďaka nemu získa prístup k tajným technológiám, ktoré jej umožnia vyrobiť vlastné ponorky na jadrový pohon. V dôsledku toho Austrália zrušila zmluvu na nákup naftových ponoriek, ktorú pred piatimi rokmi uzavrela s francúzskou firmou Naval Group. Paríž sa pritom o zrušení zmluvy dozvedel iba niekoľko hodín pred jeho zverejnením.

(tasr, min)