Smer-SD predkladá návrh na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze parlamentu, tentoraz ku konsolidácii verejných financií. Oznámil to vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda strany Robert Fico, ktorý skonštatoval, že verejné financie sú v „totálnom rozklade“.

Fico podotkol, že verejné financie sú na tom aj podľa medzinárodných inštitúcií najhoršie v rámci Európskej únie (EÚ). „Máme zlé ekonomické ukazovatele, zlé sociálne ukazovatele. Vláda prudko zvýšila deficit, prudko zvýšila verejný dlh a my sa pýtame, čo s tým ide urobiť v roku 2022,“ vyhlásil. Na mimoriadnej schôdzi chcú žiadať vládu, aby sa postavila čelom k „rozvráteniu“ verejných financií a aby predložila plán na ich stabilizáciu.

Poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) priblížil, že vláda v súčasnosti hovorí o tom, že konsolidovať bude až v roku 2023. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) však podľa neho tvrdí, že verejné financie sú v takom zlom stave, že konsolidovať treba okamžite, už od roku 2022. Zdôraznil, že vláda prekročila všetky limity tzv. zákona o dlhovej brzde.

Smer-SD tento týždeň už podal dva návrhy na zvolanie mimoriadnej schôdze, a to k zvyšovaniu cien energií a k zdražovaniu potravín. Strana sa pokúšala zaradiť tieto body na aktuálnu schôdzu, ich návrhy však neprešli. Avizovala preto, že ich predložia v podobe mimoriadnych schôdzí. Fico priblížil, že návrh na štvrtú mimoriadnu schôdzu, ktorá sa má venovať zdravotníckym témam, má predložiť nezaradený poslanec Tomáš Taraba.

(tasr)