Z celosvetového prieskumu o globálnej konkurencieschopnosti vyplýva, že slovenské cesty sú len o niečo lepšie ako tie v Albánsku.

Praskliny v asfalte, diery, chýbajúce poklopy kanálov, rozpadajúce sa mosty a ďalšie neduhy ciest sú slovenským šoférom dobre známe z vlastných skúseností. Téma kvality ciest je na Slovensku evergreenom debát, v ktorých často oprávnene zaznieva tvrdá kritika na adresu kompetentných. Pri pohľade na porovnanie kvality ciest vo svete a v Európe na tom nie sme najhoršie, ale dôvodov na radosť tiež nie je veľa, píše Tomáš Pilz v denníku Štandard.

„Vyplýva to zo správy o globálnej konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra za rok 2019, ktorá posudzovalo celkovo 141 štátov z celého sveta. Dáta stoja na prieskume názorov popredných činiteľov jednotlivých krajín z rôznych odvetví. Ak by ste podľa nich chceli okúsiť pocit z tých najkvalitnejších ciest na svete, musíte zamieriť do Singapuru. Na druhom mieste tohto rebríčka je nie až tak veľmi vzdialené Holandsko a tesne za ním Švajčiarsko. Čo sa týka európskeho poradia kvality ciest, tak Holanďania suverénne vedú. Nasleduje už spomínané Švajčiarsko a za ňou ďalšia alpská krajina – susedné Rakúsko. Slovensko treba hľadať vo svetovej tabuľke kvality ciest oveľa nižšie ako našich rakúskych susedov, ktorí si užívajú tretie najkvalitnejšie cesty v Európe a šieste na celom svete“, píše Tomáš Pilz.

Viac sa dočítate v článku v denníku Štandard.

Ilustračné foto: TASR – Pavol Zachar

(fan)