OSN pripomína „superhrdinu na dôchodku“, ktorý zabudol, aké má schopnosti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci vystúpenia na všeobecnej rozprave 76. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

„OSN je ako superhrdina na dôchodku, ktorý sa považuje za slabého, krehkého a zbytočného starca, ktorého život bol márny… (Preto musíme kritikom) ukázať, že sme odhodlaní vynaložiť všetko úsilie na posilnenie našej súdržnosti,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský premiér v pléne zároveň kritizoval nerovnomernú distribúciu vakcín proti koronavírusu. Jeho krajina v počte podaných očkovacích látok zaostáva. Podľa agentúry Reuters Ukrajina doteraz plne zaočkovala len necelých 12 percent obyvateľstva.

„Jedna vec je zdieľať spoločné ciele a druhá vec je zdieľať vakcíny. Všetci sme na jednej lodi, ale záchranné člny dostanú najskôr cestujúci prvej triedy,“ povedal Zelenskyj.

Prezident sa v úvode svojho vystúpenia venoval aj streľbe na auto svojho poradcu Serhija Šefira. Povedal, že pre tento incident celú noc nespal. Najvyšší predstaviteľ Ukrajiny sľúbil v reakcii na tento čin „silnú odpoveď“. Ukrajinská polícia ešte v stredu oznámila, že pokus o vraždu bol zrejme politicky motivovaný.

(tasr)