Časť hospitalizovaných pacientov bude aj zaočkovaná, ale budú mať ľahšie priebehy, hovorí pediatrička Elena Prokopová, členka konzília odborníkov v rozhovore pre Postoj.

Takíto pacienti budú podľa nej hospitalizovaní aj na iných oddeleniach s inými pridruženými ochoreniami a súčasne s covidom. Ak sa tak v tejto vlne dostane do nemocnice aj zaočkovaný človek vo veku 75+, tak to možno zvládne už len na kyslíku, kým v druhej vlne by veľmi pravdepodobne skončil na JIS či dokonca na ventilátore. Pri nezaočkovaných vidíme už dnes, že ich priebehy sú oveľa závažnejšie.

„Odporcovia očkovania detí nebudú nikdy spokojní. Ak nechcú, nemusia dať svoje dieťa zaočkovať. Žiadne, ani ťažko choré, dieťa do tohto očkovania nenútime, musí ísť hlavne o žiadosť rodičov. A táto žiadosť musí prejsť schválením obvodného pediatra, špecialistu a ešte aj lekára v centre pre očkovanie rizikových detí.

Benefit kontra riziko bude vždy veľmi dôkladne zvážený. Ak jeden lekár z tejto trojice očkovanie neodporučí, tak dieťa zaočkované nebude. Zatiaľ sa však ani u nás žiadne dieťa nezaočkovalo, lebo sa tento typ vakcinácie stále procesne a legislatívne nastavuje“, hovorí lekárka Elena Prokopová v Postoji.

(fan)