Viacerí učitelia z Ekonomickej univerzity spolupracujú s problematickým čínskym think-tankom. Už niekoľko rokov mu dodávajú pravidelné monitoringy o dianí na Slovensku, a tak zrejme aj čínskej komunistickej vláde, píše denník Sme.

V roku 2017 vznikol v Budapešti think-tank China-CEE Institute, ktorý riadi Čínska akadémia spoločenských vied. Európski odborníci hovoria, že ju využíva na svoje politické ciele čínska centrálna vláda.

Do spolupráce sa najskôr zapojil aj Stredoeurópsky inštitút ázijských štúdií. Jeho riaditeľ Matej Šimalčík  hovorí, že potrebovali v nejakej forme spolupracovať s čínskym akademickým prostredím, aby lepšie porozumeli postojom čínskych elít. Lenže neskôr si Šimalčík a jeho kolegovia spoluprácu rozmysleli, keď im už začalo byť jasné, že čínsky think-tank slúži na presadzovanie čínskych štátnych záujmov, píše Martin Vančo v denníku Sme.

„Riziko môže spočívať napríklad v tom, že slovenskí akademici môžu postupne odovzdávať aj cennejšie informácie. Šimalčík hovorí, že Čína akademikov vníma aj ako niekoho, kto má vplyv na verejnú mienku a tvorbu štátnych politík aj pri témach, ktoré Činu zaujímajú. Pre Čínu je to lákavé najmä preto, lebo v Európskej únii sa bezpečnostná a zahraničnopolitická politika prijíma jednomyseľným hlasovaním a jediná krajina môže akýkoľvek návrh vetovať. Úspešne sa im darí na to využívať Maďarsko, ktoré vetovalo uznesenia Únie k otázkam Tibetu, Hongkongu či pracovných táborov v Sin-ťiangu. Slovenskí vzdelanci by si mali dávať pozor aj pre rozdiely vo vnímaní akademickej slobody“, píše denník Sme.

(fan)