Donald Trump v utorok podal žalobu na svoju odcudzenú neter a denník New York Times za článok z roku 2018 o bohatstve a daňových praktikách jeho rodiny. Ten sa čiastočne zakladal na dôverných dokumentoch, ktoré novinárom poskytla Mary Trumpová.

Podľa žaloby podanej na štátnom súde v New Yorku Trumpová porušila dohodu o vyrovnaní, keď zverejnila daňové záznamy, ktoré dostala v spore o pozostalosť rodinného patriarchu Freda Trumpa. NYT a ich traja investigatívni novinári Susane Craigová, David Barstow a Russell Buettner podľa žaloby neúprosne vyhľadávali Trumpovú ako zdroj informácií a presvedčili ju, aby odovzdala dokumenty. Žaloba tvrdí, že novinári si boli vedomí toho, že dohoda o vyrovnaní jej bráni zverejniť dokumenty. Žalovaných podľa Trumpa motivovala „osobná vendeta“ proti nemu a aj túžba presadiť politickú agendu. Trump žiada odškodné 100 miliónov dolárov.

Článok NYT napadol tvrdenia Trumpa o tom, že svoje bohatstvo nadobudol sám, pričom dokumentoval, ako mu jeho otec Fred dal v priebehu desaťročí najmenej 413 miliónov dolárov, a to aj prostredníctvom systémov vyhýbania sa daňovým povinnostiam. Päťdesiatšesťročná Trumpová, dcéra jeho zosnulého brata Freda Trumpa Jr., sa vlani vo svojej knihe identifikovala ako zdroj dokumentov pre noviny.

Hovorkyňa NYT Danielle Rhoades Ha žalobu nazvala pokusom o „umlčanie nezávislých spravodajských organizácií“, proti ktorému sa budú s vervou brániť. Trumpová pre NBC News na žalobu reagovala s tým, že jej strýko je babrák, čo zo zúfalstva urobí čokoľvek bude môcť, aby „zmenil tému“.

Vlani Trumpová podala žalobu na Donalda Trumpa za jeho tvrdenia, že ju spolu s jeho dvomi súrodencami v priebehu niekoľkých desaťročí podviedli o milióny dolárov, keď ju vytláčali z rodinného podniku. Táto žaloba je dosiaľ nevybavená.

(sita)