Členovia Severoatlantickej aliancie sa musia sústrediť na „širší obraz“ a nesmú dovoliť, aby spor Francúzska s USA a Veľkou Britániou viedol k pretrvávajúcemu rozkolu, vyhlásil generálny tajomník Jens Stoltenberg.

V súvislosti s roztržkou o predaj ponoriek Austrálii to v utorkovom rozhovore pre agentúru The Associated Press počas Valného zhromaždenia OSN povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zároveň uviedol, že NATO musí po 20 rokov trvajúcej vojne v Afganistane starostlivo uvažovať o budúcom vývoji v boji proti terorizmu.

Dohoda o tom, že USA a Veľká Británia dodajú jadrové ponorky Austrálii, ktorá pôvodne plánovala kúpiť diesel-elektrické ponorky od Francúzska, viedla k ostrým protestom zo strany Paríža s podporou diplomatov Európskej únie. Generálny tajomník NATO sa však v rozhovore s agentúrou The Associated Press v tomto spore nepriklonil ani na jednu stranu, ale zdôraznil nutnosť súdržnosti pri hlavných cieľoch aliancie.

„Úplne rozumiem sklamaniu Francúzska. Zároveň sa však spojenci v rámci NATO zhodujú na širšom obraze najdôležitejších výziev, a to je, že musíme stáť pri sebe,“ aby sme riešili spoločné problémy, povedal Stoltenberg. Vyjadril pritom presvedčenie, že Francúzsko, Veľká Británia a USA „nájdu cestu vpred, pretože všetci vidíme nutnosť stáť pri sebe a pokračovať v modernizácii a adaptácii NATO“.

(sita)