V rámci procesu s bývalým šéfom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom sa dne čítal aj dokument z dielne tajnej služby. Jeho obsah však nie je známy, keďže počas jeho čítania z pojednávania vylúčili verejnosť. Dokument je totiž klasifikovaný ako „vyhradený“.

Na súde bola dnes plánovaná aj opätovná výpoveď podnikateľa Dušana Bočkaya, ten sa však ospravedlnil pre pobyt v zahraničí. Spolu s ďalším svedkom, ktorý sa na dnešné pojednávanie dostavil, by ich tak mali vypočuť až 14. októbra. Podľa procesných strán totiž ich výpovede spolu súvisia.

Podľa obžaloby bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan žiadali úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200-tisíc eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii. Obaja obžalovaní, ktorí sú väzobne stíhaní, vinu odmietajú.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan boli zadržaní a obvinení v rámci kauzy Judáš zameranej na korupciu predstaviteľov bezpečnostných zložiek. Pôvodne v rámci tejto kauzy stíhali aj bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Po jeho smrti však stíhanie zastavili. Ďalší obvinení, konkrétne bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a viceprezident finančnej správy Daniel Čech, uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste, ktoré súdy schválili. V prípade bývalého riaditeľa útvaru zvláštnych policajných činností Jozefa R. bola zase podaná samostatná obžaloba.

(sita)