Kanadský premiér Justin Trudeau po sčítaní väčšiny hlasov po pondelkových predčasných voľbách vyhlásil, že jeho Liberálna strana dostala jasný mandát vyviesť krajinu z pandémie.

Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

„Vy (Kanaďania) nás posielate späť do práce s jasným mandátom, aby sme sa dostali z tejto pandémie,“ povedal Trudeau. Podľa televízie BBC tento politik naďalej zostane kanadským premiérom. Jeho zámer obsadiť väčšinu kresiel v parlamente sa mu však nepodaril.

Podľa prognózy kanadskej verejnoprávnej televízie CBC po sčítaní viac ako 90 percent hlasov získala Liberálna strana 157 kresiel v parlamente. Opozičná konzervatívna strana si ich pripísala 122. Na dosiahnutie väčšiny, v ktorú Trudeau dúfal, víťazovi volieb chýba 13 mandátov.

„Trudeau svoju hazardnú stávku prehral. Povedal by som, že je to pre neho horkosladké víťazstvo,“ myslí si profesor politológie Daniel Beland z McGillovej univerzity v Montreale.

Agentúra AP pripomenula, že kanadská opozícia už počas predvolebnej kampane obviňovala Trudeaua z toho, že vyhlásil „zbytočné predčasné voľby“ s cieľom naplniť osobné ambície.

Foto: TASR/AP

(tasr)