Libanonský parlament schválil nový kabinet dezignovaného premiéra Míkátího. Ako píše agentúra AFP, kabinet miliardára Míkátího prevzal vládu nad krajinou, ktorá sa po 13 mesiacoch bez vlády nachádza v hlbokej ekonomickej kríze Zákonodarný zbor počas osemhodinového zasadnutia skúmal vládny akčný plán, ktorý následne podľa predsedu parlamentu Nabíha Barrího schválil pomerom hlasov 85 k 15.

Podnikateľa a miliardára Nadžíba Míkátího (66), ktorý funkciu predsedu libanonskej vlády zastával v rokoch 2005 a 2011 – 2013, poveril libanonský prezident Michel Aún zostavením vlády ešte v júli po konzultáciách s rozličnými parlamentnými blokmi. Zostavenie novej vlády, ktorú úrad libanonského prezidenta oznámil 10. septembra, privítali Spojené štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN).

Libanon bol bez riadnej vlády od augusta minulého roka. Dočasný premiér Hassan Dijáb vtedy rezignoval po výbuchu v bejrútskom prístave zo 4. augusta, ktorý si vyžiadal viac než 200 mŕtvych, tisíce zranených a zničil rozsiahle časti libanonského hlavného mesta. Táto katastrofa ešte viac prehĺbila hlbokú politickú a ekonomickú krízu v Libanone.

(tasr, min)