Ministerka kultúry Natália Milanová stojí za obvinenou reportérkou Monikou Tódovou a zástupcom šéfredaktora Denníka N Konštantínom Čikovským. Zdôraznila, že štát má novinárov chrániť, a nie sa nečinne prizerať, ako to bolo pri vražde Jána Kuciaka. Stanovisko šéfky rezortu kultúry poskytla hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová.

„Slovensko bolo za posledných 10 rokov pod vplyvom oligarchickej chobotnice a preto ma neprekvapuje, že tento mafiánsky systém sa bráni ako sa len dá. Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte,“ uviedla ministerka s tým, že Monika T. spravila pre boj s korupciou viac ako niektoré štátne orgány.

Na informáciu o obvinení novinárov reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Podľa Naďa je obvinenie novinárov neprijateľné a oboch sa zastal. „Kým Peter ‚Ďateľ‘ Tóth zjavne páchal trestnú činnosť v prospech Kočnera a spol., naďalej sa vyhráža kadekomu po sociálnych sieťach a uráža a osočuje, a pritom si behá na slobode, tak novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení,“ napísal na sociálnej sieti minister obrany.

Vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III František Spusta obvinil minulý týždeň novinárov z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Podľa Trestného zákona im hrozí ročné väzenie. Denník N doplnil, že za obvinením stojí trestné oznámenie bývalého novinára a expríslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Petra Tótha.

(sita)