Maďarsko: Opozičné primárky pred parlamentnými voľbami 2022 prerušené pre hackerský útok čiastočne pokračujú.

Podľa spravodajského portálu telex.hu v pondelok ešte nefungovalo online hlasovanie, avšak v stanoch postavených na verejných priestranstvách už voliči mohli odovzdať svoj hlas.

„O online hlasovanie je veľmi veľký záujem, postupne preto rozširujeme kapacity,“ povedal pre telex.hu Gergő Hajdú zo spoločnosti aHang, ktorá zabezpečuje technické zázemie primárok. Podľa jeho vyjadrenia bude online hlasovanie bežať v novom prostredí, v ktorom dokážu zabrániť útokom podobným tým sobotňajším. Tie boli zrejme iniciované z Číny, dodal.

Prvé kolo primárok, v rámci ktorých rozhodujú maďarskí voliči o výbere spoločného kandidáta pre každý zo 106 jednomandátových volebných obvodov, ako aj o výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády, malo trvať do 26. septembra, ale po sobotňajšom prerušení rozhodli predĺžiť tento termín až do 28. septembra.

V Maďarsku sa začalo v sobotu prvé kolo prvých opozičných primárok, ktoré ešte v ten istý deň dopoludnia museli prerušiť pre skolabovanie servera online hlasovania. Celoštátna predvolebná komisia (OEB) uviedla, že ho zasiahlo „masové preťaženie doposiaľ neznámeho charakteru“. Neskôr ale opoziční lídri už hovorili o cielenom kybernetickom útoku na server.

Podľa opozičných kandidátov na post predsedu vlády mohol byť systém informatiky v sobotu napadnutý zvonka. „Zdá sa, že v Maďarsku existujú ľudia, čo sa boja hlasu síl snažiacich sa o zmenu vlády,“ napísal na Facebooku Péter Jakab zo strany Jobbik.

Vládnuca strana Fidesz v nedeľu zareagovala na obvinenia opozície z hackerského útoku a odkázala, aby sa opozícia svoju neschopnosť nesnažila maskovať zvaľovaním viny na iného.

O kandidatúru na post predsedu maďarskej vlády pre budúcoročné parlamentné voľby sa v opozičných primárkach uchádzajú piati politici – starosta Budapešti Gergely Karácsony ako kandidát Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg (Párbeszéd); Klára Dobrevová za Demokratickú koalíciu (DK), ktorá je manželkou expremiéra a predsedu DK Ferenca Gyurcsányana; Péter Márki-Zay z Hnutia Maďarsko pre všetkých (Mindenki Magyarországa Mozgalom); Péter Jakab z Jobbiku a András Fekete-Győr z hnutia Momentum.

Šéfovia DK, MSZP, Jobbiku, environmentálnej strany LMP, Dialógu (Párbeszéd) a Momentumu sa vlani dohodli na výbere spoločného kandidáta formou primárok pre každý zo 106 jednomandátových volebných obvodov, ako aj na rovnakom postupe pri výbere opozičného kandidáta na post predsedu vlády v parlamentných voľbách v roku 2022.

Foto: TASR – Ladislav Vallach

(tasr)