K víkendovým útokom na Taliban sa priznal takzvaný Islamský štát – Chorásán (ISK). Zahynulo najmenej osem ľudí.

IS-K tvrdí, že „tri samostatné bombové útoky“ sa zamerali na tri „vozidlá Talibanu“ v Džalalabade v sobotu a ďalší podobný „bombový útok“ s rovnakým terčom sa odohral v nedeľu, informovala agentúra AFP. Podľa dostupných informácií si nedeľný útok vyžiadal päť obetí vrátane dvoch civilistov. Ďalší najmenej traja ľudia zahynuli pri sérii bombových útokov v sobotu. Zranených pri nich bolo takmer 20 ľudí. Agentúra AFP pripomenula, že IS-K sa prihlásil aj k zodpovednosti za útok, pri ktorom na konci augusta zahynulo na kábulskom letisku viac ako 100 ľudí.

Mesto Džalalabad leží na východe Afganistanu a je hlavným mestom provincie Nangarhár, bašty afganskej pobočky skupiny Islamský štát, ktorá je radikálnejším rivalom Talibanu. Terčom útokov sa v sobotu i v nedeľu stali vozidlá bezpečnostných zložiek, ktoré teraz podliehajú Talibanu. Ide o prvé takéto atentáty od odsunu posledných amerických jednotiek na konci augusta po 20 rokoch ich pôsobenia v Afganistane.

Islamistický Taliban ovládol Afganistan a jeho metropolu Kábul v auguste po zdrvujúcej porážke a rozklade ozbrojených síl krajiny, v ktorých slúžilo asi 300.000 ľudí. Talibovia sa zmocnili aj zbraní, munície a vybavenia bezpečnostných jednotiek bývalej vlády vrátane vojenských lietadiel.

(tasr, bop)