Na summite G7 sa rokovalo o bezpečnostnom pakte v Indo-Pacifiku bez vedomia Francúzska, píše britský denník.

O bezpečnostného pakte „AUKUS“ medzi Austráliou, Britániou a Spojenými štátmi francúzsky prezident Emmanuel Macron nevdel, informoval denník The Sunday Telegraph. Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab vraj pomáhal pri príprave danej dohody napriek varovaniam, že takýto pakt poškodí vzťahy s Pekingom a Parížom.

Na summite, ktorý sa konal 11.-13. júna, sa zúčastnili lídri Británie, Nemecka, Talianska, Kanady, USA, Francúzska a Japonska, ako aj hosťujúci predstavitelia Austrálie, Indie, Južnej Kórey a Juhoafrickej republiky. Podľa The Sunday Telegraph všetky dokumenty súvisiace s paktom AUKUS boli po summite označené za „prísne tajné“.

Canberra, Londýn a Washington 16. septembra oznámili, že uzatvorili nové bezpečnostné partnerstvo AUKUS. Na základe tejto zmluvy plánuje Austrália zostrojiť osem ponoriek s jadrovým pohonom a vyzbrojiť svoje sily riadenými strelami americkej výroby. Táto trilaterálna zmluva je dôvodom, prečo Canberra zrušila miliardový kontrakt na nákup ponoriek triedy Attack s Parížom. Pre Paríž to bola dosiaľ najlukratívnejšia dohoda svojho druhu.

V reakcii na tento vývoj Francúzsko stiahlo svojich veľvyslancov z USA a Austrálie, ale nie z Británie. Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yvesa le Driana pristúpil Paríž k danému rozhodnutiu, „poznajúc londýnsku politiku neustáleho oportunizmu“.

Austrálsky premiér Scott Morrison odmietol obvinenia zo strany Francúzska, že Canberra klamala o svojich plánoch odstúpiť od zmluvy na nákup francúzskych ponoriek. Austrália svoje obavy v súvislosti s kúpnou zmluvou v hodnote 31 miliárd eur tlmočila Francúzsku už „pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal Morrison.

Francúzska vláda mala podľa Morrisona dosť informácií „o hlbokých a vážnych obavách Austrálie, že spôsobilosti ponoriek Attack sú nedostatočné“ pre uspokojenie jej strategických potrieb. Austrália, Británia a USA sú znepokojené narastajúcou silou Číny a jej vojenskou prítomnosťou v Indo-Pacifiku. Tvrdia, že indo-tichomorský región zahŕňa potenciálne ohniská konfliktov vrátane nevyriešených územných nárokov, teroristickej hrozby a problémov s organizovaným zločinom.

(tasr,bop)