Očkovanie treťou dávkou sa má v USA rozšíriť, navrhujú to zdravotnícki predstavitelia v krajine.

Odporúčanie amerického vládneho poradného panelu očkovať treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu od firmy Pfizer len ľudí vo veku nad 65 rokov a ľudí, ktorým hrozí vážny priebeh ochorenia, je podľa riaditeľa amerického Národného inštitútu zdravia Francisa Collinsa len predbežným krokom. Collins predpokladá, že „v najbližších týždňoch“ očkovanie posilňujúcou dávkou schvália pre väčšinu Američanov.

Collins pre televíznu stanicu Fox News v nedeľu povedal, že piatkové rozhodnutie panelu bolo správe, keďže bolo založené na dostupných údajoch o efektívnosti očkovania dvomi dávkami vakcíny Pfizer. Ale dodal, že údaje z USA a Izraela naďalej prichádzajú a ukazujú oslabovanie efektívnosti v širších skupinách ľudí, čo sa bude musieť onedlho riešiť.

Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci v nedeľu ocenil, že odporúčanie poradného panelu pokrýva „veľkú časť“ Američanov. Zdôraznil však, že „to nie je koniec príbehu“ a konštatoval, že odporúčanie očkovať treťou dávkou sa pravdepodobne rozšíri v nadchádzajúcich týždňoch až mesiacoch.

(sita,bop)