Podľa satelitných snímok Severná Kórea rozširuje závod na obohacovanie uránu. Je to vraj znak, že chce zvýšiť výrobu materiálu pre jadrové bomby.

Najnovšie satelitné snímky ukazujú, že Severná Kórea rozširuje závod na obohacovanie uránu vo svojom hlavnom jadrovom komplexe Jongbjon. Podľa expertov je to znak, že krajina má v úmysle zvýšiť výrobu materiálu pre jadrové bomby. „Rozšírenie závodu na obohacovanie uránu pravdepodobne naznačuje, že Severná Kórea plánuje v komplexe Jongbjon zvýšiť produkciu obohateného uránu vhodného na výrobu bômb,“ uviedol v správe expert kalifornského inštitútu Middlebury Institute of International Studies.

Podľa správy satelitné fotografie ukázali výstavbu v oblasti susediacej so závodom na obohacovanie uránu. Satelitná sníma z 1. septembra ukázala výrub stromov a prípravu pozemku pre výstavbu. Druhá snímka zo 14. septembra ukázala práce na základoch. Nová stavba je na ploche zhruba tisíc štvorcových metrov, čo poskytuje dostatok priestoru pre ďalších tisíc centrifúg.

Severná Kórea označuje komplex Jongbjon za „srdce“ svojho jadrového programu. Počas samitu s vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom začiatkom roku 2019 severokórejský líder Kim Čong-un ponúkol likvidáciu celého komplexu výmenou za zrušenie sankcií. Američania však návrh odmietli, pretože ho považovali len za čiastočný krok v denuklearizácii.

V roku 2018 popredný juhokórejský predstaviteľ v parlamente povedal, že Severná Kórea pravdepodobne už má vyrobených do 60 jadrových bômb. Podľa odhadov Severná Kórea každoročne môže vyrobiť šesť až 18 jadrových bômb.

(sita,bop)