Nemecká ministerka obrany chce pripraviť pôdu na realizáciu vojenských misií EÚ. Vraj môžu nastať nezhody aj v NATO.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

„Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu na spoločné rozhodnutia EÚ a realizáciu európskych misií koalíciami ochotných v rámci členských štátov… Pripravujeme návrh, ktorý by mal byť na stole na zasadnutí ministrov obrany do konca októbra,“ uviedla Krampová-Karrenbauerová v sobotňajšom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ak chcú byť Európania braní vážne a ako dôveryhodní, musia byť schopní dôveryhodne konať, povedala Krampová-Karrenbauerová. „Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO,“ dodala ministerka.

Podľa DPA článok 44 stanovuje, že Rada EÚ môže poveriť vedením misie skupinu členských štátov, ktoré si to želajú a majú  pre takúto misiu potrebné schopnosti. Preto nie všetky štáty EÚ sa musia priamo zúčastňovať na týchto misiách.

(tasr)