Ukrajina: RNBOU spustila systém na monitorovanie oligarchov. Čaká na parlament.

Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) spustila systém na monitorovanie oligarchov. Oznámil to tajomník RNBOU Olexij Danilov, informovala v sobotu agentúra Ukrinform.

Tento systém bolo podľa Danilova potrebné vyvinúť v rámci návrhu zákona o oligarchoch, ktorý sa pripravuje do druhého čítania.

„Rada národnej bezpečnosti a obrany vyvinula a v auguste 2021 uviedla do prevádzky moderný informačný a analytický systém so systémom tretej triedy s najvyššou úrovňou komplexnosti. Bude môcť monitorovať všetkých tých ľudí, ktorí by po tom, čo Najvyššia rada prijme zákon o oligarchoch, mali podliehať nášmu monitorovaciemu systému,“ povedal Danilov.

Podľa neho môže systém pracovať s verejnými, úradnými aj tajnými dokumentmi. „Je to postavené tak, že budeme schopní okamžite reagovať na všetky otázky, ktoré nám zákonodarca položí, ak bude zákon prijatý v Najvyššej rade,“ povedal Danilov.

V súčasnosti nie všetci poslanci chcú hlasovať za návrh zákona o oligarchoch, dodal Danilov.

Ukrinform poznamenal, že Najvyššia rada (parlament) na svojom mimoriadnom zasadnutí 1. júla schválila v prvom čítaní prezidentský návrh zákona o deoligarchizácii.

(tasr)