Libanonské úrady zaistili 20 ton dusičnanu amónneho – tej istej chemikálie, ktorá vlani v auguste spôsobila mohutný výbuch a požiar v bejrútskom prístave. K zaisteniu tejto zásielky chemikálie došlo v údolí Bikáa na východe Libanonu, informovali v sobotu štátne médiá. Dusičnan amónny je kryštalická látka bez zápachu, bežne používaná ako hnojivo, ktorá bola v priebehu desaťročí príčinou mnohých priemyselných výbuchov.

Jeden z nich sa odohral aj 4. augusta roku 2020 v prístave v Bejrúte. Predpokladá sa, že v sklade explodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol v prístave uložený od roku 2013, keď ho zhabali tamojšie colné úrady. Tento nebezpečný tovar však zostal uložený v sklade, aj keď colníci opakovane žiadali súd, aby nariadil odvoz tohto materiálu. Pri výbuchu a požiari v prístavnom sklade a následnej tlakovej vlne prišlo o život najmenej 214 ľudí a ďalších 6500 ďalších ich utrpelo zranenia.

Libanonská Národná tlačová agentúra (NNA) v sobotu uviedla, že bezpečnostné sily urobili raziu v sklade hnojív v údolí Bikáa, ktoré je považované za centrum prevádzačských operácií medzi Libanonom a Sýriou. Úrady pri razii zaistili 20 ton dusičnanu amónneho uloženého v kamióne zaparkovanom v sklade, uviedla NNA s tým, že materiál bol prevezený na „bezpečné miesto“. Minister vnútra Básam Mawlawí, ktorý v sobotu navštívil údolie Bikáa, vyzval bezpečnostné sily, aby v oblasti vykonali rozsiahlu kontrolu.

(tasr, min)