Svetová banka vraj v správe Doing Business vylepšovala údaje o Číne. Podľa vyšetrovania právnickej firmy WilmerHale personál banky pri správach za roky 2018 a 2020 k zmene údajov nútila kancelária vtedajšieho prezidenta Svetovej bankyJim Yong Kima, vtedajšej výkonnej riaditeľky banky Kristaliny Georgievovej a jeden z jej poradcov.

Svetová banka prerušila prácu na správe o podnikateľských podmienkach vo svete po tom, ako vyšetrovatelia dospeli k záveru, že vedenie banky nútilo jej pracovníkov, aby zmenili údaje o Číne a niektorých iných krajinách. Banka vo štvrtok uviedla, že preruší prácu na správe Doing Business po vyšetrovaní vyvolanom internými správami o „nezrovnalosti dát“ v správach za roky 2018 a 2020.

Vyšetrovanie washingtonskej právnickej firmy WilmerHale dospelo k záveru, že personál banky zmenil dáta o Číne, aby zlepšil jej postavenie v rebríčku. Podľa vyšetrovania ich k tomu nútila kancelária vtedajšieho prezidenta Svetovej banky Jim Yong Kima, vtedajšej výkonnej riaditeľky banky Kristaliny Georgievovej a jeden z jej poradcov.

Georgievová, ktorá je v súčasnosti šéfkou Medzinárodného menového fondu, zistenia právnickej firmy odmietla. „Zásadne nesúhlasím s týmito závermi a interpretáciami, ktoré sa týkajú mojej roly v správe Svetovej banky Doing Business za rok 2018,“ uviedla Georgievová vo vyhlásení.

Správu Doing Business, ktorá skúma dane, regulácie a iné podnikateľské podmienky, niektoré vlády citujú v snahe o prilákanie investícií. Čína je po USA a Japonsku tretím najväčším akcionárom Svetovej banky. Zmeny, ktoré urobili analytici pripravujúci správu za rok 2018, posunuli Čínu v rebríčku hodnotenia o sedem stupienkov vyššie na 78. miesto. Zmeny dát ovplyvnili aj hodnotenie Azerbajdžanu, Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie.

(sita)