Do snemovne, teda dolnej komory parlamentu Českej republiky, sa tento rok chce dostať 5258 ľudí. Sú medzi nimi stálice politickej scény, no aj ďalšie pozoruhodné tváre. Na hlasovacích lístkoch môžeme objaviť napríklad anarchokapitalistickú stranu Urza.cz, ktorá „nechce vaše hlasy“ alebo monarchistickú stranu, ktorá hlása, že „na Hrad patrí kráľ“, píše Štandard v texte, ktorý vyšiel pôvodne na portáli Echo.

Medzi kandidátmi sa objavujú aj odporcovia očkovania, aktivisti z iniciatívy Chcípl PES alebo už tradične zástancovi samostatnosti Moravy. Zo známych mien nepolitikov môžeme spomenúť napríklad speváčku Ilonu Csákovú alebo molekulárnu genetičku Soňu Pekovú.

Spomedzi 22 politickými subjektmi, ktoré kandidujú do snemovne, sú okrem parlamentných strán aj tie okrajové, niektoré sa pokúšajú o zvolenie prvýkrát, iné sa neúspešne snažia už roky. Medzi tie založené len nedávno patrí napríklad anarchokapitalstická strana YouTubera Martina Urzu s názvom Urza.cz: Nechceme vaše hlasy. Zoskupenie sa už v názve netají tým, že nechce, aby ho ľudia volili a hovorí, že odmietne každú politickú funkciu. Je potom otázkou, prečo vlastne desať anarchokapitalistov, jedna kuchárka, dátový vedec a staviteľ kozmodrómov do parlamentu kandidujú.

(fan)