Prokurátor požaduje pre Dušana Kováčika minimálne 13 rokov väzenia. Podľa prokurátora Michala Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný.

V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom začali dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany prednes svojich záverečných rečí. Ako uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, obžalovanému navrhuje úhrnný trest minimálne 13 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň navrhol prepadnutie jeho majetku.

Podľa Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný. „V tomto prípade bolo vykonané komplexné dokazovanie,“ zdôraznil prokurátor. Zároveň uviedol, že Dušan Kováčik sa v priebehu procesu snažil „úmyselne odkláňať smer dokazovania“. Robil tak podľa neho predkladaním množstva podaní, ktoré obsahovali rôzne „pseudodôkazy“. Zároveň Šúrek pripomenul, že Dušan K. odmietol vypovedať, keď mal na to príležitosť a vyjadroval sa len k už vykonaným dôkazom, keď mohol svoje argumenty prispôsobiť dôkaznej situácii.

Prokurátor tiež uviedol že výpovede rôznych svedkov proti Dušanovi Kováčikovi spolu obsahovo súhlasili. Takýmito svedkami boli napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, dnes už zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm, obvinený člen skupiny takáčovcov Matej Z. aj bývalí kolegovia obžalovaného z ÚŠP. Prokurátor tiež pripomenul, že v kancelárii obžalovaného boli zaistené spisy k trestným veciam, v ktorých nebol dozorovým prokurátorom. „Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku,“ skonštatoval Šúrek.

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

(sita)