Peking požiadal o pripojenie k ázijsko-pacifickej dohode o voľnom obchode. Komplexnú a progresívnu dohodu pre transpacifické partnerstvo podporoval americký prezident Barack Obama v rámci zvýšeného dôrazu Washingtonu na vzťahy s Áziou, ale za prezidenta Donalda Trumpa USA od dohody v roku 2017 odstúpili.

Čína podala žiadosť o pripojenie k ázijsko-pacifickej dohode o voľnom obchode. Čínsky minister obchodu Wang Wen-tchao odovzdal prihlášku novozélandskému ministrovi obchodu ako zástupcovi Komplexnej a progresívnej dohody pre transpacifické partnerstvo (CPTPP). Oznámil to vo štvrtok čínsky rezort obchodu.

CPTPP bolo pôvodne zamýšľané ako transpacifické partnerstvo, ktoré podporoval americký prezident Barack Obama v rámci zvýšeného dôrazu Washingtonu na vzťahy s Áziou. Čínu pôvodne do skupiny nezahrnuli, ale za Obamovho nástupcu, prezidenta Donalda Trumpa, USA z CPTPP v roku 2017 vystúpili. Prezident Joe Biden sa k CPTPP opäť nepripojil.

Oficiálny čínsky denník Global Times uviedol, že prihláška krajiny do ázijsko-pacifickej dohody o voľnom obchode upevňuje „vodcovstvo“ Pekingu v globálnom obchode a ponecháva USA v „rastúcej izolácii“. Členmi CPTPP sú aj Kanada, Austrália, Brunej, Čile, Japonsko, Malajzia, Mexiko, Peru, Singapur a Vietnam. O pristúpení k dohode rokuje Veľká Británia. Čínska vláda sľúbila zvýšenie dovozu tovarov, ale čelí sťažnostiam, že nesplnila sľuby, ktoré dala pri vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v roku 2001 v oblasti otvorenia finančných trhov a trhov ďalších služieb.

(sita)