V poľskom Krakove pomenovali kruhový objazd po Slovenskej republike. Na slávnostnom otvorení Kruhového objazdu Slovenskej republiky – v poľštine „Rondo Republiki Słowackiej“ sa zúčastnil štátny tajomník Martin Klus. Vníma to ako silný dôkaz slovenského a poľského priateľstva a ocenenie kvality susedských vzťahov. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

V metropole Malopoľského vojvodstva sa Klus stretol aj s primátorom Krakova Jacekom Majchrowským a podpredsedom mestského zastupiteľstva v Krakove Sławomirom Pietrzykom. Pri tejto príležitosti štátny tajomník ocenil dlhodobé aktivity Generálneho konzulátu SR v Krakove. Tomu sa podľa Klusa darí zlepšovať spojenie medzi Slovenskom a Poľskom a skvalitňovať život ľuďom žijúcim v slovensko-poľskom pohraničí.

„Aj kontakty medzi našimi občanmi, vrátane rozvoja cestovného ruchu, budú efektívnejšie vtedy, keď bude cestná infraštruktúra kvalitná a moderná. Teší ma, že podpora nášho vzájomného prepojenia napreduje,“ dodal Klus. V rámci prvého dňa pracovnej návštevy Poľskej republiky sa štátny tajomník rezortu diplomacie stretol aj so svojím poľským partnerom, štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Szymonom Szynkowským vel Sękom.

Predmetom rozhovoru štátnych tajomníkov rezortov diplomacie bola okrem „intenzívnej“ bilaterálnej spolupráce aj výmena skúseností a opatrení v rámci boja proti pandémii COVID-19 či spoločné infraštruktúrne projekty. Partneri hovorili aj o aktuálnych európskych či zahraničnopolitických témach, a to vrátane migračnej krízy na poľsko-bieloruských hraniciach či situácii v Afganistane.

„Zhodli sme sa na potrebe hľadania spoločných a pragmatických riešení na EÚ úrovni. Sme tiež odhodlaní rozvíjať dialóg a spoluprácu zameranú na konkrétne a hmatateľné výsledky. Poľsko je náš tretí najdôležitejší obchodný partner a druhý najatraktívnejší trh pre investície slovenských podnikateľov, a preto chceme stavať na doterajších úspechoch našich vzťahov,“ uviedol Klus.

V závere pracovnej návštevy Poľskej republiky sa štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus stretol aj s vicevojvodom Malopoľského vojvodstva Ryszardom Pagaczom a maršalkom Malopoľského vojvodstva Witoldom Kozłowským.

(sita)