Ruskom vedená aliancia uskutoční vojenské cvičenia pri hraniciach s Afganistanom.  Rozsiahle vojenské cvičenia sa uskutočnia v Tadžikistane.

Ako konštatovala agentúra AFP, Moskva si po odchode Spojených štátov z Afganistanu a prevzatí moci v krajine militantným hnutím Taliban upevňuje svoju pozíciu kľúčového hráča v regióne.

Generálny tajomník Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) Stanislav Zas uviedol, že organizácia v bývalej sovietskej republike usporiada niekoľko „rozsiahlych cvičení“. Séria cvičení bude zahŕňať „najväčšie cvičenie (ODKB) v tomto roku“, povedal Zas.

Dodal, že ODKB prijala „kolektívne opatrenia“ na zaistenie bezpečnosti Tadžikistanu v prípade „zhoršenia“ situácie na hraniciach s Afganistanom.

Samotná ODKB, obranná aliancia šiestich krajín bývalého Sovietskeho zväzu, v spoločnom vyhlásení vyjadrila znepokojenie nad zhoršením bezpečnostnej situácie v Afganistane.

K oznámeniu prichádza po tom, ako ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu upozornil Taliban, že Moskva sleduje plnenie sľubov hnutia o zabránení začatia útokov zo strany radikálnych skupín na susedné štáty Afganistanu.

Rusko v posledných mesiacoch zintenzívnilo vojenské cvičenia v Strednej Ázii. Okrem cvičení v Kirgizsku a Tadžikistane uskutočnila Moskva spoločné vojenské cvičenia s Uzbekistanom, bývalým členom ODKB, ktorý má s Afganistanom 144 kilometrov dlhú hranicu.