Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa zaviazali, že budú naďalej úzko spolupracovať až do vytvorenia novej nemeckej vlády. Tá vzíde z volieb naplánovaných na 26. septembra. Informovala o tom agentúra Reuters. Merkelová za 16 rokov výkonu funkcie osobne spoznala štyroch francúzskych prezidentov a so všetkými si vybudovala blízke vzťahy, pripomína Reuters.

Macron je však podľa kuloárnych informácií „znepokojený politickou paralýzou“, ktorá môže nastať po voľbách v Nemecku. Dlhé obdobie formovania vládnej koalície v Nemecku by mohlo Francúzsku sťažiť presadzovanie ambiciózneho programu reforiem EÚ, keď bude v prvej polovici budúceho roka Paríž predsedať európskemu spoločenstvu.

Podľa nemeckej ústavy zostane Merkelová kancelárkou, až kým väčšina zákonodarcov Bundestagu nezvolí jej nástupcu. „Do zostavenia (novej nemeckej) vlády budem ja – a pani kancelárka Merkelová – naďalej ruka v ruke pracovať na zásadných problémoch,“ povedal Macron

„Diskutovali sme aj o tom, že chceme urobiť všetko preto, aby nedošlo k zastaveniu prijímania nevyhnutných rozhodnutí,“ povedala v Paríži Merkelová. Konkrétne spomenula situáciu okolo Afganistanu, Bieloruska či východu Ukrajiny. Agentúra Reuters pripomenula, že Macron sa ešte minulý týždeň stretol s dvoma hlavnými kandidátmi na nemeckého kancelára a požiadal ich, aby mu ozrejmili možné scenáre vývoja politickej situácie v Nemecku po voľbách.

(tasr, min)