Ropa zmazala časť z predchádzajúcich ziskov a jej ceny večer mierne klesli. Investori tak zareagovali na vyhlásenie Číny, že bude pokračovať v uvoľňovaní štátnych zásob surovín, aby pomohla prekonať nesúlad medzi ponukou a dopytom a nasmerovala rast ich cien k návratu na „rozumnú úroveň“.

Minulý týždeň Čína uviedla, že sa chystá uvoľniť časť ropy zo svojej strategickej ropnej rezervy s cieľom „lepšie stabilizovať ponuku a dopyt na domácom trhu a efektívne garantovať energetickú bezpečnosť krajiny“. Výraznejšiemu zníženiu cien ropy zabránili údaje o prudkom poklese jej zásob v USA minulý týždeň aj problémy s obnovením ťažby v Mexickom zálive po hurikáne Ida.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v októbri sa vo štvrtok o 19.17 h SELČ predával po 72,41 USD (61,56 eura). To bolo o 20 centov alebo 0,28 % menej ako v prechádzajúci deň na konci obchodovania. Cena novembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 7 centov alebo 0,09 % na 75,39 USD za barel.

(tasr, min)