Ľudia nakazení covidom z okolia Putina neboli včas preočkovaní, povedal hovorca Kremľa Peskov. Majú asymptomatickú alebo miernu formu ochorenia.

Agentúra Interfax dodala, že podľa Peskova boli takmer všetci nakazení z Putinovho okolia zaočkovaní už dávnejšie, takže im klesli protilátky a keďže sa včas nepreočkovali, nakazili sa.

Putin vo štvrtok uviedol, že predtým, než nastúpil do karantény, mali pozitívny výsledok testu na koronavírus desiatky ľudí z jeho blízkeho okolia.

Podľa vyjadrenia Peskova ide predovšetkým o zamestnancov, ktorí zaisťujú Putinovu bezpečnosť, majú na starosti chod jeho úradu a jeho komfort pri práci.
Ruský prezident je v karanténe od utorka. Zároveň sa dal otestovať na prítomnosť koronavírusu, avšak s negatívnym výsledkom. Vyjadril tiež presvedčenie, že ho voči vírusu ochráni ruská vakcína, ktorou je zaočkovaný.

Šesťdesiatosemročný Putin koncom júna – po niekoľkých mesiacoch dohadov – informoval verejnosť, že je proti koronavírusu zaočkovaný vakcínou Sputnik V. Druhú dávku tejto vakcíny dostal v apríli tohto roka.
Rusko patrí medzi krajiny najviac postihnuté pandémiou koronavírusu, pričom podľa bilancie agentúry AFP má piaty najvyšší počet zaznamenaných prípadov. Táto krajina napriek dobrému prístupu k očkovacím látkam musí bojovať o udržanie nákazy pod kontrolou. Nezávislé prieskumy pritom ukazujú, že väčšina Rusov sa proti koronavírusu neplánuje dať zaočkovať.

(tasr)