Polícia rozložila desaťčlennú organizovanú skupinu prevádzačov. Pôsobila minimálne od roku 2018 a jej členmi mali byť nielen Slováci, ale aj cudzí štátni príslušníci pochádzajúci z arabských krajín – Sýrie, Tuniska a Egypta s udelenými pobytmi v Európskej únii. Členov organizovanej skupiny zadržali a obvinili po dlhodobej spolupráci s partnerskými útvarmi Polície Rakúskej republiky a Nemeckej spolkovej republiky. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Ešte v prvej polovici tohto roka policajti na území Slovenska vykonali viacero procesných úkonov a zadržali aj viacero osôb. Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii členov organizovanej skupiny obvinil zo zločinu prevádzačstva spáchaného závažnejším spôsobom. Ďalšie zadržania vykonali v posledných dňoch po návrate obvinených zo zahraničia na hraničnom priechode Jarovce – Kittse.

Príslušníkom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii sa doposiaľ podarilo zadokumentovať prevoz minimálne 80 nelegálnych migrantov cez takzvanú „zelenú hranicu“ z územia Slovenskej republiky do Rakúska. Podľa doposiaľ vykonaného vyšetrovania sa členovia organizovanej skupiny obohatili o vyše 1 500 až 2 000 eur za jedného migranta, takže zisk tejto skupiny bol vo výške približne 160-tisíc eur. Šiesti z obvinených sú stíhaní väzobne, pričom po preukázaní viny hrozí všetkým členom organizovanej skupiny trest odňatia slobody vo výške sedem až 10 rokov.

(sita)