Premiér sa hlási k tomu, aby bol budúci rok v Európe venovaný mladým. Tí, podľa neho počas pandémie prišli o možnosti objavovať svet.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) sa hlási k tomu, aby bol budúci rok v Európe venovaný mladým ľuďom. Tí, podľa neho počas pandémie prišli o možnosti objavovať svet. Vo svojom video prejave tiež uviedol, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen realisticky opísala výzvy, ktorým Európska únia (EÚ) čelí a na ktoré musí správne odpovedať. Ide napríklad o zápas s klimatickými zmenami, migráciou či pandémiou.

Heger poznamenal, že osobitne v ňom zarezonoval apel predsedníčky na boj s korupciou, presadzovanie právneho štátu a s tým súvisiacu ochranu všetkých vrátane novinárov, ktorí bojujú za spravodlivosť. Poukázal na to, že Slovensko má v tomto autentickú a traumatizujúcu skúsenosť. „Musíme urobiť maximum preto, aby sa bezprávie a násilie už nezopakovalo,“ povedal.

Premiér podotkol, že rovnako ako Európska komisia aj vláda SR vkladá veľa nádej do Plánu obnovy a odolnosti. Ten označil za mimoriadnu reakciu Európskej únie na pandémiu. Dodal, že do neho vložili všetky potrebné zmeny, ktoré musí Slovensko urobiť, aby zásadne a v relatívne krátkom období zlepšilo kvalitu života občanov. Uvedomuje si, že cez úspešné zavedenie reforiem a investícií, ktoré plán obsahuje, si ľudia budú môcť formovať aj svoj pozitívny vzťah k EÚ a jej životaschopnosti. „Európska únia je náš životný priestor. Musíme sa naučiť nielen od nej niečo dostávať, ale aj ponúknuť,“ konštatoval. Želá si, aby Slovensko bolo príkladom úspešného členského štátu, ktorý zažil komunizmus a váži si slobodu v spoločenstve európskych krajín.

(sita)