Slovesko sa nezúčastní na Durbanskej konferencii o rasizme. Dôvodom sú obavy z antisemitských vyjadrení, ktoré v minulosti na tomto podujatí zazneli. TASR to potvrdilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Tohtoročné podujatie je aj pripomenutím 20. výročia prvého durbanského zasadnutia. Tým deklaruje kontinuitu procesu, ktorý symbolizuje antiizraelský a antisemitský sentiment a vytvára platformu pre nenávistné prejavy a jednostranné odsudzovanie Izraela. Slovenská republika sa preto na Durbanskej konferencii nezúčastní. SR bude pokračovať vo svojej dlhodobej politike odmietania všetkých foriem diskriminácie a antisemitizmu,“ reagoval slovenský rezort diplomacie na otázku TASR.

Na podujatí sa nezúčastní ani Francúzsko. Oznámil to úrad prezidenta Emmanuela Macrona a ako dôvod tiež uviedol obavy z antisemitských vyjadrení, ktoré v minulosti na tomto podujatí zazneli. Podujatie sa má uskutočniť pri príležitosti 20. výročia Svetovej konferencie OSN o rasizme, rasovej diskriminácii, xenofóbii a tolerancii, ktorá sa konala v juhoafrickom meste Durban v roku 2001.

(tasr)