Katar varoval, že bez „jasných dohôd“ so všetkými zúčastnenými stranami, vrátane Talibanu, nepreberie zodpovednosť za prevádzku letiska v Kábule.

V utorok o tom informovala agentúra AFP.

„Musíme sa uistiť, že všetko bude vyriešené veľmi jasne. V opačnom prípade nie sme schopní prevziať zodpovednosť za (prevádzku) letiska,“ povedal počas tlačovej konferencie šéf katarskej diplomacie šejk Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

Dauha sa po odchode amerických jednotiek z Afganistanu stala kľúčovým partnerom Talibanu v otázke obnovy prevádzky letiska, pripomenula AFP. Lietadlá spoločnosti Qatar Airways uskutočnili už viacero letov do Kábulu. Z krajiny odviezli držiteľov zahraničných pasov, ale aj Afgancov, ktorí nestihli odísť počas augustovej evakuácie. V Kábule pristál v pondelok aj prvý zahraničný komerčný let od prevzatia moci Talibanom. Išlo o lietadlo pakistanských aerolínií PIA. Podľa analytikov bude obnovenie pravidelných komerčných letov kľúčovým testom pre Taliban, ktorý opakovane sľúbil, že umožní Afgancom s požadovanými dokumentmi slobodne opustiť krajinu.

„Momentálne sa o štatúte letiska ešte rokuje, pretože potrebujeme dosiahnuť dohodu, ktorá bude pre všetky strany jasná a ktorá zadefinuje, kto sa bude starať o technické aspekty prevádzky a kto sa bude starať o bezpečnostné aspekty,“ doplnil katarský minister zahraničných vecí.

Katar nevylučuje spoluprácu s ďalšími krajinami. Doteraz vraj o tejto téme diskutoval len s Tureckom. Kábulské letisko bolo značne poškodené počas chaotickej evakuácie viac ako 120.000 ľudí, ktorá sa skončila 30. augusta stiahnutím všetkých amerických vojakov z Afganistanu.

(tasr)