Všeobecná populácia v súčasnosti nepotrebuje posilňovacie dávky vakcíny, tvrdia poradcovia holandskej vlády. Preočkovanie by malo mať vysokú prioritu v prípade ľudí s vážne oslabeným imunitným systémom.

Holandská rada pre zdravie ďalej v utorok uviedla, že zvyšok populácie dodatočnú dávku v súčasnosti nepotrebuje. Odporúča však pripraviť sa na ich poskytovanie, pokiaľ sa preukáže klesajúca účinnosť už podaných injekcií pri prevencii vážnych zdravotných problémov.

Účinnosť niektorých vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa podľa rady časom do istej miery znížila, to však neplatí v prípade ochrany proti vážnym ochoreniam. Rada tvrdí, že v súčasnosti „neexistuje takmer žiadny priestor pre zlepšenie ochrany proti závažným ochoreniam a úmrtiam prostredníctvom preočkovania“. Holandská vláda sa pri rozhodovaní o opatreniach zvyčajne riadi odporúčaniami rady pre zdravie.

V 17,5-miliónovom Holandsku je úplne zaočkovaných zhruba 62 percent populácie. Podiel medzi dospelými obyvateľmi predstavuje 77 percent.

(sita)