V Šaštíne otvoria sektory pre pútnikov už dnes večer, sprievodný program sa začína ráno o štvrtej. Vtedy bude sprístupnený aj sektor pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19,ale preukážu sa potvrdením o negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia. Konferencia biskupov Slovenska informovala, že na svätú omšu s pápežom Františkom v Šaštíne sa zaregistrovalo približne 50-tisíc ľudí. O pútnikov sa postará 1500 dobrovoľníkov, ktorí ich nasmerujú do správnych sektorov, k dispozícii budú aj stovky policajtov. Mesto Šaštín – Stráže bude v stredu 15. septembra od rána pre dopravu uzavreté, vodiči môžu využiť 13 záchytných parkovísk pre osobné autá a štyri pre autobusy.

Svätý Otec František je na Slovensku od nedele 12. septembra. V nedeľu a pondelok mal program v Bratislave, v utorok navštívil Prešov a Košice. V Šaštíne svoju pastoračnú návštevu Slovenska v stredu 15. septembra ukončí. Katolícka cirkev na Slovensku si v tento deň pripomína sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

V Šaštíne je v stredu už od 4:00 naplánovaný sprievodný program duchovného zamerania priamo na mieste, kde sa bude konať o 10:00 svätá omša. Stretnutie s hlavou katolíckej cirkvi je pripravené na otvorenom priestranstve v tesnej blízkosti pútnickeho mestečka, odkiaľ je vidieť aj Baziliku Sedembolestnej Panny Márie. Architektom liturgického priestoru je Michal Bogár.

Do Šaštína vypraví Železničná spoločnosť Slovensko už od dnešnej polnoci okrem riadnych aj mimoriadne vlaky. Trnavský samosprávny kraj zasa zabezpečil posilnenie autobusovej dopravy k mimoriadnym vlakom.

Šaštín je starobylé pútnické mesto. K národnej svätyni, ktorou je Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, prichádzajú pútnici už po stáročia. Najväčšia púť sa koná vždy 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie.

(sita)