Strojvodcov hnevá stav na železniciach, nespokojnosť vyjadria zatiaľ čiernymi stuhami na rušňoch. Podľa odborovej organizácie rušňovodičov následkom toho je zhoršovanie pracovných a sociálnych podmienok a nedostatok zamestnancov v kľúčových profesiách. Prezident Federácie strojvodcov Dušan Kaša v utorok informoval, že nespokojnosť so súčasnou kritickou situáciou na železniciach preto vyjadria čiernymi stuhami na lokomotívach 16. septembra, ktorý je zároveň dňom európskych rušňovodičov.

„V roku 2021, ktorý je Európskym rokom železníc, sme tajne dúfali, že prístup kompetentných sa zmení. Žiaľ, len sme dúfali,“ uviedol Kaša. „Pribúdajú nám nové a nové, uznávame, potrebné úseky diaľnic a na železnici pribúdajú obmedzenia rýchlosti kvôli žalostnému stavu tratí,“ upozornil Kaša. Nemienia sa podľa neho na to nečinne prizerať, zatiaľ použijú čierne stužky na rušňoch.

O potrebe vyjadriť svoju nespokojnosť s pomermi na železniciach rozhodli účastníci deviateho valného zhromaždenia Federácie strojvodcov 7. a 8. septembra. Na rokovaní sa podrobne venovali súčasnej kritickej situácii v železničnom sektore.

(sita)