Kuba v pondelok vydala správu tamojších vedcov, ktorá kritizuje obvinenia, že americkí a kanadskí diplomati boli počas pobytu na ostrove vystavení záhadným útokom a vyvinuli sa u nich zdravotné problémy.

V rokoch 2016 a 2017 sa u diplomatov z USA a Kanady objavilo dosiaľ nevysvetlené ochorenie sprevádzané závratmi, stratou rovnováhy a sluchu, úzkosťou a niečím, čo označili ako „kognitívna hmla“. Neskôr ho pomenovali ako tzv. havanský syndróm, pričom podľa amerických expertov ho s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje priame mikrovlnné žiarenie.

U týchto diplomatov zistili „mozgové abnormality“. Niektorí postihnutí, ale nie všetci, uvádzajú, že počujú prenikavý zvuk a cítia v tvári intenzívny tlak. Niekedy nasleduje bolesť, nevoľnosť a závraty. USA obvinili Kubu z uskutočňovania „zvukových útokov“, čo viedlo k ukončeniu väčšiny operácií amerického veľvyslanectva na Kube, čo trvá až do súčasnosti.

Správa 20-členného panelu z Kubánskej akadémie vied sa zaoberala aj možnosťou, či je možné rôznorodosť hlásených symptómov označiť ako jeden syndróm. Uviedla, že niektoré z navrhovaných vysvetlení porušujú základné fyzikálne zákony. Kubánski vedci uznali i vyjadrili sklamanie, že veľa dôkazov citovaných americkými vedcami neboli schopní preskúmať.

Kubánska správa poznamenala, že samotní americkí vedci odmietli mnohé z navrhovaných vysvetlení, podľa ktorých mnohé z chorôb môžu byť spôsobené už existujúcimi podmienkami alebo problémami, ktoré sa bežne vyskytujú v akejkoľvek populácii.

Vedci sa nevedia zhodnúť, čo mohlo tieto ochorenia spôsobiť, aj keď podobné prípady odvtedy hlásili aj v Nemecku, Rakúsku, Rusku, Číne i nedávno vo Washingtone. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová minulý mesiac nakrátko oddialila cestu do Vietnamu po tom, ako tam zaznamenali najmenej dva takéto prípady.

(sita)