Najvyšší súd SR vytkol Špecializovanému trestnému súdu, že odmietol v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vykonať všetky dôkazy, ktoré boli prokurátorom navrhnuté, a ani to neodôvodnil. Konštatuje sa to v písomnom rozsudku Najvyššieho súdu SR, ktorým zrušil oslobodzujúci verdikt Špecializovaného trestného súdu voči Marianovi K. a Alene Zs. v kauze tejto vraždy. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke.

Senát najvyššieho súdu pod vedením Petra Paludu konštatoval, že Špecializovaný trestný súd v oslobodzujúcej časti nezistil náležite skutkový stav, nevyrovnal sa so všetkými okolnosťami prípadu, svoje rozhodnutie neodôvodnil s prehľadom a zrozumiteľne, nevykonal všetky dôkazy a tie, ktoré vykonal, hodnotil v rozpore s Trestným poriadkom. Ako ďalej informoval Denník N, Špecializovaný trestný súd hodnotil dôkazy izolovane, a nie v súvislosti s inými dôkazmi, „z čoho vyplynul nesprávny právny záver rezultujúci do oslobodzujúceho rozsudku“.

Najvyšší súd chce, aby Špecializovaný trestný súd vykonal ako dôkaz správy medzi Marianom K a Alenou Zs., kde sa vyjadrovali ku Kuciakovým článkom a nazývali ho aj svrab. Často hovorili aj o škrabaní sa. Marian K. aj preto posielal Alenu Zs. do lekárne, aby na to zohnala nejaký liek. Ako uvádza Dennik N, prokuratúra predložila znalecký posudok z Filozofickej fakulty UK, ktorý analyzuje Threemu, v ktorom sa znalci domnievajú, že v skutočnosti ju Marian K. poháňal, aby rýchlo vybavila vykonanie vraždy. Alena Zs. totiž žiadnu kožnú chorobu nemala a v skutočnosti ani nešla do lekárne zohnať krém. „Pozri ten isty lekar nam liecil ten predminulorocny exem a vyliecil ho dokonale. Sam to velmi dobre vies. A aj preto som si ista ze najde liek aj teraz,“ upokojovala Mariana K. Alena Zs.. Celý písomný rozsudok Najvyššieho súdu SR má 122 strán.

(sita)