Vladimir Putin v pondelok večer v Kremli prijal sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ruský prezident zdôraznil, že „iba konsolidácia všetkých síl v Sýrii umožní krajine postaviť sa na nohy,

naštartovať progresívny rozvoj a pohnúť sa dopredu“.Uviedla to v utorok agentúra Interfax s tým, že informácia o stretnutí sa na webe Kremľa objavila až v utorok ráno.

Asad na stretnutí s Putinom vyjadril Rusku vďaku za pomoc v boji proti koronavírusovej infekcii i za humanitárnu pomoc v podobe dodávok potravín a liekov.  Sýrsky prezident sa osobitne poďakoval ruskému rezortu diplomacie za „ochranu všeobecne uznávaných zásad a noriem medzinárodného práva“.

„Tieto práva, ktoré sú neodňateľné a neodcudziteľné: ide o právo na sebaurčenie a právo rozhodovať o vlastnom osude podľa vlastného uváženia, na základe národnej legislatívy,“ povedal Asad. Podľa Interfaxu Putin Asadovi zablahoželal k nedávnym narodeninám i k víťazstvu v prezidentských voľbách. Dodal, že  výsledky volieb svedčia o dôvere Sýrčanov v Asada „a napriek všetkým ťažkostiam z minulých rokov a tragédiám z predchádzajúcich rokov je proces obnovy a návratu do normálneho života stále spojený“ práve s týmto sýrskym politikom.

Putin ocenil, že Asad sa snaží o nadviazanie dialógu so svojimi politickými oponentmi, a vyjadril nádej, že tento proces bude pokračovať. Ruský prezident zdôraznil, že „iba konsolidácia všetkých síl v Sýrii umožní krajine postaviť sa na nohy, naštartovať progresívny rozvoj a pohnúť sa dopredu“.

Za hlavný problém Sýrie Putin označil zotrvávanie cudzích vojakov bez súhlasu OSN a sýrskej vlády. Práve táto situácia podľa Putinovho názoru „neumožňuje vyvinúť maximálne úsilie na konsolidáciu krajiny a jej obnovu tempom, ktoré by bolo možné, keby celé územie ovládala legitímna vláda“.

Ruský prezident tiež pripustil, že v Sýrii zostávajú ohniská odporu proti vláde, pričom v nich často dochádza k terorizovaniu civilného obyvateľstva. Asad poukázal na to, že politické procesy zamerané na normalizáciu situácie v Sýrii sa zastavili pre deštruktívne kroky „určitých štátov“, ktoré bližšie nešpecifikoval.

Foto: TASR/AP

(tasr)