Talianska televízia RAI informovala, že pápežovo stretnutie so židovskou komunitou bolo veľmi silné. Konalo sa na sugestívnom mieste, kde „po nacistických perzekúciách chcel dokonca komunistický režim rozptýliť stopy zničením synagógy“.

Spravodajská televízia Euronews v súvislosti s návštevou pápeža Františka na východe Slovenska nakrútila reportáž o prípravách na jeho utorkové stretnutie na košickom sídlisku Luník IX. Jeden z miestnych predstaviteľov pred Euronews uviedol, že ak pápež prichádza na sídlisko, je to pre to, že chce pozdraviť Rómov a navštíviť marginalizovanú komunitu. „A práve preto si ho ešte viac vážime,“ zdôraznil.

Euronews konštatuje, že Luník IX. je najväčším zo „600 get“ na Slovensku. Televízia informuje, že na podobných sídliskách či v osadách je vysoká nezamestnanosť i kriminalita a majoritné obyvateľstvo sa im vyhýba. Pápežova návšteva na sídlisku Luník IX. by mohla byť „budíčkom“ pre slovenskú oficiálnu cirkev, citovala DPA z vyjadrenia predsedu prvého slovenského parlamentu a zástupcu katolíckeho disentu Františka Mikloška.  Podľa jeho názoru by „bratislavský arcibiskup sotva šiel na Luník IX. z vlastnej vôle“.

Na tento aspekt poukázal podľa AFP aj Peter Bešenyei, vedúci saleziánskej komunity na Luníku IX. a tajomník Rady pre Rómov a menšiny v košickej arcidiecéze. Podľa neho „je skvelé, že Svätý Otec je ochotný prísť na miesto, kam nikto nechce chodiť“.  Obyvateľ Lunika IX. Rudolf Mosorov podľa AFP uviedol, že pápežova návšteva je „zázrak“. „Prinesie nám Božie požehnanie,“ povedal tiež. Český rozhlas citoval pražského pomocného biskupa Václava Malého, ktorý uviedol, že pápež prichádza do tohto geta, aby „povzbudil aj túto časť obyvateľstva“ Slovenska.

Biskup Malý poukázal na významný duchovný aspekt utorkovej návštevy v Prešove, kde pápež odslúži omšu podľa byzantského obradu, pričom bude hlavným celebrantom Božskej liturgie svätého Jána Zlatoústeho.  Záujmu, s ktorým si pápež František v pondelok v Bratislave vypočul svedectvá o tragických osudoch i záchrane slovenských Židov počas druhej svetovej vojny, venovali pozornosť viaceré izraelské denníky i agentúra Catholic News Agency (CNA). Tá si všimla, že pápež povzbudil židov a kresťanov, aby boli jednotní v odsudzovaní násilia a antisemitizmu.

(tasr)