Bihariová: Pápež je progresívec, vyzdvihuje témy, ktoré sú súčasťou liberálnych politík. To je podľa nej príčinou jeho nepopularity.

Podľa predsedníčky Progresívneho Slovenska (PS) Ireny Bihariovej nie je liberalizmus prúd, ktorý sa zameriava na odboj proti cirkvi. Uviedla to v rozhovore pre televíziu TA3.

„Nikdy sme sa neusilovali prítomnosť teológie a všetkého, čo sa z historicky ustálilo na našom území a patrí ku katolíckej cirkvi znevažovať, eliminovať alebo vytláčať z verejného diskurzu. Chceme, aby každá osoba mala právo na svoje vlastné presvedčenie a mohla ho slobodne rozvíjať. Vytvárame prostredie, ktoré umožňuje na konci dňa evanjelizovať a ponúkať hodnoty, ktoré ponúka aj katolícka cirkev,“ okomentovala Bihariová postoj slovenských liberálov k cirkvi.

Pápež vo svojom príhovore podľa nej vyzdvihol témy, ktoré sú súčasťou liberálnych politík a má ich vo svojom programe aj strana Progresívne Slovensko. Konkrétne má ísť o slobodu, uplatňovanie rovnosti, solidaritu či klimatickú krízu. Ukázal tak podľa nej priame spojenie medzi liberálmi a Svätým Otcom.

Pápež podľa nej nie je oproti svojim predchodcom taký odťažitý ani v prípade zväzkov párov rovnakého pohlavia. Takéto novátorské myšlienky podľa predsedníčky PS stoja za menšou popularitou rímskeho biskupa a nižším počtom voličov progresívcov. Vybrali si totiž ťažšiu cestu a ich novátorské prístupy narážajú na väčšinu, ktorá sa nechce vybrať cestou zmien.

„Pápež akoby bol v očiach minimálne slovenskej katolíckej verejnosti alebo kléru vnímaný cez prsty. Neteší sa takej popularite, aká bola dopriata Jánovi Pavlovi II. Jeho slovo má preto na nich menší vplyv,“ myslí si Bihariová. Zároveň priznala, že z toho, aké témy František otvára, je nadšená. „Naozaj nehovoril o vinách, a ako to Boh vidí, a ako sme sa pokazili – toto boli tie omše, na akých som ja vyrastala 20 rokov. Nie. On prináša nádej,“ uzavrela.

Foto: Facebook

(est)